Dzieci najszybciej uczą się przez naśladownictwo. Gdy przygotowujesz obiad, Twój synek czy córeczka również chcą gotować i smażyć. Gdy sprzątasz, chcą zamiatać i zmywać podłogi. Dzięki interaktywnym zabawkom imitującym artykuły gospodarstwa domowego mogą w bezpieczny sposób naśladować Twoje czynności, poznając przy tym nazwy poszczególnych akcesoriów i rozwijając zdolności manualne. Zabawkowe AGD ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Co dziecko może zyskać poprzez zabawę w kucharza lub gosposię? Co to oznacza dla rodziców? I wreszcie - jakie zabawki wybrać, by wesprzeć procesy poznawcze u dzieci?

Jak zabawkowe AGD wspiera rozwój dziecka?

Zabawkowe AGD pobudza wyobraźnię dziecka i pomaga mu stawiać pierwsze kroki w sztuce kulinarnej czy w obowiązkach domowych. Prezentując dziecku zabawki imitujące przyrządy do sprzątania i gotowania, pobudzasz w nim świadomość, iż czynności te nie muszą stanowić przykrej konieczności, lecz równie dobrze mogą stać się satysfakcjonującą zabawą. Ani się obejrzysz, jak Twój maluch z chęcią zacznie pomagać Ci w prawdziwych pracach domowych.

Póki jednak jest zbyt mały, by dać mu do ręki prawdziwe akcesoria, możesz zaopatrzyć go w zabawkowe AGD, dzięki któremu będzie mógł naśladować Cię podczas codziennych domowych czynności. Wystarczy, że na czas gotowania obiadu ustawisz w kuchni zabawkowy zestaw kuchenny, a Twój synek czy córeczka będą zachwyceni, mogąc uczestniczyć w przygotowywaniu rodzinnego posiłku.

Jakie zabawki AGD wybrać?

Wbrew pozorom zabawki imitujące AGD to świetny prezent zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Jeśli wybierzemy odpowiedni produkt, zabawa w gospodarstwo domowe zaciekawi każdego malucha. Oto kilka przykładów popularnych zabawek AGD dla dzieci:

  • wielofunkcyjne kuchnie (z meblami i wyposażeniem),
  • interaktywne roboty kuchenne (w tym urządzenia do robienia prawdziwych lodów),
  • żelazka,
  • odkurzacze,
  • zestawy do sporządzania posiłków,
  • zestawy do sprzątania.

Zakupując zabawki dla dziecka, zawsze warto sprawdzić, czy spełniają normy bezpieczeństwa i czy Twoje dziecko jest w odpowiednim wieku, aby mogło się nimi bawić. Staraj się także nabywać produkty wysokiej jakości – wykonane z materiałów wytrzymałych na łamanie i dezintegrację drobnych elementów.

Wybór zabawkowego AGD powinien w szczególności zależeć od tego, w jakich czynnościach domowych dziecko najczęściej Cię naśladuje i przy jakich pracach chętnie Ci towarzyszy. Zwróć także uwagę, by wybrane zabawki były:

  • kolorowe i zachęcające wyglądem,
  • interaktywne (posiadające przyciski, wywołujące reakcje dźwiękowe i świetlne),
  • jak najbardziej zbliżone budową do rzeczywistych sprzętów domowych – np. w zabawkowej kuchni może znaleźć się mikrofalówka, a żelazko może posiadać prawdziwy spryskiwacz na wodę.

Jeśli wybrana przez Ciebie zabawka występuje w wersji plastikowej i drewnianej, warto zainwestować w zakup produktu z materiałów naturalnych – w tym przypadku z drewna.

Atrakcyjność zabawki w oczach dziecka podniosą z pewnością dołączone do niej naklejki, którymi samodzielnie może oznakować i ozdobić przyrządy czy sprzęty.

W przypadku wielofunkcyjnych kuchni z meblami, zwróć uwagę, by posiadały jak najwięcej pokręteł, przycisków, otwieranych drzwiczek itp. Zapewnią one Twojemu dziecku skuteczny trening zdolności manualnych podczas zabawy.