Zastanawiasz się, jaki pierwszy “pojazd” wybrać dla swojego dziecka? Chcesz, aby maluch od najmłodszych lat pokochał aktywność fizyczną na świeżym powietrzu? Standardowe jeździki przeznaczone są dla najmłodszych od 1. roku życia. Dwulatkowi można sprezentować nieco bardziej “zaawansowany” sprzęt. Pojawia się jednak dylemat: rowerek czy hulajnoga?

Pierwszy rower dla dziecka — co wziąć pod uwagę?

Pierwszy rowerek dla dziecka powinien być dwukołowym rowerkiem biegowym — bez hamulców, pedałów, przerzutek. Maluch będzie uczył się na nim podstawowych czynności niezbędnych podczas jazdy, a więc balansowania ciałem, utrzymywania równowagi, omijania przeszkód, reagowania na zmiany w otoczeniu.
Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego modelu trzeba jednak wziąć pod uwagę budowę ciała oraz siłę malucha. Rowerki biegowe mają nieco większe gabaryty niż hulajnogi, dlatego też lepiej poradzą sobie na nich większe dzieci.
Na początku, kiedy maluch dopiero zgłębia tajniki jazdy na rowerze, najlepiej wybrać pojazd trzy- lub czterokołowy. Dopiero na kolejnym etapie można uczyć go jazdy na dziecięcym rowerze z dwoma kółkami — oczywiście z rodzicielską asekuracją i w miejscu oddalonym od ruchliwych dróg. Pamiętaj, że im lepiej dobrany rower do możliwości i budowy ciała dziecka, tym szybciej zauważysz efekty z nauki, a maluch będzie miał więcej frajdy z jazdy.

Jaka hulajnoga dla dziecka?

Hulajnoga również może być doskonałym pojazdem dla malucha, jednak — podobnie jak w przypadku rowerów — trzeba prawidłowo dobrać model do możliwości i potrzeb dziecka. W tym przypadku bardzo ważny jest zmysł równowagi. W czasie jazdy na hulajnodze trzeba wykazywać się większym zmysłem równowagi, dlatego trzeba mieć pewność, że nasz podopieczny zdobył już odpowiednie umiejętności pod tym względem. W innym przypadku zabawa z hulajnogą może nie dostarczać tak wielu radości.
Ciekawą opcją może być hulajnoga trójkołowa LITTLE STAR dostępna w naszej ofercie. To nie tylko hulajnoga, to także jeździk dla dzieci od 2. roku życia. Rowerek-jeździk dzięki zastosowaniu podwójnych kółek z przodu i rączki dla rodzica nadaje się doskonale podczas nauki jazdy na pierwszym “rowerku”. Kiedy maluch nabędzie odpowiednich umiejętności, “pojazd” stanie się dla niego hulajnogą. Jest to doskonały przykład zabawki, która dotrzyma kroku dziecku w kolejnych etapach jego rozwoju.